14 Şubat 2023 Salı

Afet/Kriz Yönetimi'nde Atılacak Adım Önerileri

 

CitiPR Marka Yönetimi ve İletişim Danışmanlığı Şirketi'mizle kurulduğumuz ilk günden bu yana profesyonellerden oluşan ekiplerimizle markalarımıza hizmet vermekteyiz. CitiPR halkla ilişkiler alanındaki faaliyetleriyle Türkiye’de organizasyon, reklam ve danışmanlık alanında TSE tarafından denetime tabi olmuş ve bu üç alanda TSE Belgesi almaya hak kazanmış ilk ajanstır.  Ayrıca gururla belirtmeliyim ki 1972 yılında kurulmuş olan meslek birliğimizin çatısı altında TUHİD’in bir üyesi olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bunları yazarak başlamak istedim. Yaşadığımız afette standartlar, denetim mekanizması konularının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük değil mi? Standartlar olmalı, denetlenmeli ve hiçbir koşulda ödün verilmemeli.

İletişim sadece güneşli günlerin değil tersine esen rüzgarların, fırtınalı zamanlarının en değerli aracıdır, konusudur.  En çok ihtiyaç duyulandır. Çünkü canlının olduğu her yerde iletişim temeldir, esastır, taşıyıcıdır, düzeltir, geliştirir, iyileştirir. Elbette doğru kurulan iletişim bunu sağlar. En zor anlarda bir sıcak gülümseme, beden diliyle kurulan pozitif iletişimin en büyük kırıntısı olur. Hem ‘’kırıntı’’ hem de ‘’büyük’’ kelimelerinin tezatıyla ifade etmeye çalıştım çünkü iletişimin gücü bazen minik bir harekette büyük bir değişimde saklı olur.

 Yaşamın sürdürülebilirliği, hayatın eksilmeden akması, canlıların kaliteli yaşaması, kaynakların korunması, nesillere sağlıklı aktarılması, eksilmemesi ancak gelişmiş akıl ve bu bilinçle oluşan toplumlarla ve gelecek nesillerle sağlanabilir. Kalbimizi bir gecede Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Adana, Osmaniye illerimize taşıyan bu büyük afetle, biz milletçe kenetlenmeyi bir kez daha yaşadık. Yaşıyoruz…

İyi günde ve kötü günde, kutsal meslekleri icra edenler gibi, biz iletişim profesyonelleri de ülkemize, milletimize, bütünün yararına üretmeye çalışırken ilkelerimizden vazgeçmeden, değerlerimizi koruyarak ve zor şartlarda dahi ödün vermediğimiz ilkelerimizle üretmeye devam edeceğiz.

 TUHİD üyelerinden biri olarak hazırlanması konusunda destek vermeye çalıştığım, özellikle iletişimciler ve markalara yönelik hazırlanan içeriği kendi bloğuma da sizler, beni takip eden öğrencilerim ve meslektaşlarım için taşımak istedim.  Geçecek diyebilmek için yaraları sarmak lazım, harekete geçmek lazım. En yakınımızdan başlayarak…


Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nden Afet/Kriz Yönetimi’nde atılacak adım önerileri:

·       Yaşanılan afetler ile ilgili en doğru bilgiye ulaşmak için resmi kaynaklar takip edilmeli.

·       Sakin olunmalı, araştırarak ve teyit ederek aksiyona geçilmeli.

·       Bilinmeyen kanallardan gelebilecek bilgiler ve sosyal medyada oluşabilecek dezenformasyon içerikli paylaşımlar itibar ederek ani faaliyet ve paylaşımlardan kaçınılmalı.

·       Öncelikle her kurum kendi içinde afet ile ilgili sorunu, mağduriyeti olanlarla ilgili araştırma yapmalı ve çözüm arayışına girmeli.

·       Afet bölgesinde üretim, barınma vb. gibi konularda bağı olan markalar için en sağlıklı bilgiye ulaşılacak kanalları tespit ettikten sonra bölge için seferber olunması yönünde harekete geçilmeli.

·       Markalar, ürünleri arasında afet ihtiyaçlarına uygun olabilecek ürünlerin tespiti, lojistiği ve nakliyesi konusunda planlama yapmalı, toplanma yerleri, ulaşım kanalları ve araçlarını araştırmalı.

·       Resmi kanalların açıklamalarının ardından yine resmi kanalların kontrolünde karmaşaya neden olmayacak ve ihtiyaca uygun olabilecek dağıtım ağına uyulmalı.

·       Medya ve halkla ilişkilerin etkin kullanılması adına, medya kuruluşlarının gündem dışı konularla meşgul edilmemesi, afet bölgesine ve bilgiye ulaşılması konusunda basına yardım edilmesi konusunda birlikte çözüm üretilmeli.

·       Gerek yazılı basın gerekse sosyal medya kanallarından basın ya da iletişim kanallarına gündemden farklı bir konuda bülten, içerik servis edilmemesi konusunda hassasiyet gösterilmeli.

·       Markalar adına bağış, ilan ve taziyeler konusunda reklam ve öne çıkma refleksi taşımadan duyarlı iletişim yapılmalı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yönetimin en değerli fonksiyonlarından biri "İLETİŞİM"

Yönetim biliminin en önemli fonksiyonlarından biri ürün ya da hizmetlerinizin hangi marka altında olursa olsun dış dünyayla ve iç müşteriler...